Spring over menu

Ændrede tømmedage før og efter påsken

Skrevet den 07.04.2022

Hvis din tømmedag af din mad- restaffaldsbeholder eller din genbrugsbeholder falder på en af påskens helligdage, flyttes tømningen til en anden dag, enten før eller efter din normale tømmedag. Se de ændrede tømmedatoer.

Rigtig god ide at køre beholderne ud til tømning aftenen før, da skraldemændene påbegynder tømningerne tidligere end normalt for at nå at tømme alle beholdere og lad den stå fremme til den er tømt. Dette gælder  alle der får tømt i dagene før og efter helligdagene.

Andre nyheder

28. juni 2023

240 adresser i Tønder midtby har stadig blå genbrugsbeholder

Der er ca. 240 adresser i Tønder Midtby, der ikke har fået byttes deres blå genbrugsbeholder til de to nye genbrugsbeholdere. De adresser fik ikke tømt på tømmedagen, pga. en fejl – de bliver tømt i dag den 28. juni 2023. Fremover bliver de tømt på sædvanlig tømmedag, bare senere på dagen på en special tømmerute (efter de ordinære ruter er kørt). 
Grunden til den manglende ombytning af genbrugsbeholdere er, at de skal tilknyttes en kommende affaldsø senere på året.

18. april 2023

Genbrugsbeholderne har samme tømmedag

Har du fået byttet genbrugsbeholderen med blå låg til to genbrugsbeholdere, en med okkerfarvet låg og en med violet låg, så har de to genbrugsbeholdere samme tømmedag som den gamle. Tømningen foregår samme dag men med to biler der tømmer hver deres genbrugsbeholder. Indretningen i bilerne passer til beholderne, dvs. bilen der tømmer den okkerfarvede beholder er rumdelt. Bilen der tømmer den violette beholder er ikke rumdelt.

01. februar 2023

24-7 nu på alle genbrugspladser

Mandag den 23. januar kl. 17 blev Tønder Genbrugsplads også en del af 24-7 ordningen. En ordning der giver adgang døgnet rundt alle årets dage. For at få adgang udenfor åbningstiderne skal man være tilmeldt ordningen. Læs mere om 24-7

03. januar 2023

Nyt vedr. bortskaffelse af eternittag

Ved nedtagning af eternittag i større mængde, uanset om du er håndværker eller husejer – så skal pladerne bortskaffes direkte til Tønder Deponi i Tønder Forsynings specialkonstruerede Big-bags. Der er to typer Big-Bags: enten med top påfyldning eller med side påfyldning.
Nyt herfra årsskiftet: Big-Bagsene skal købes ved Administrationen, Håndværkervej 4, 6261 Bredebro.
På genbrugspladsen kan der stadigvæk afleveres op til 5 stk. eternittagplader ad gangen. Læs mere om bortskaffelse af eternit.